Bezpieczeństwo, wygoda, design – warunki, jakie powinny spełniać schody

Bez względu od tego, czy są zamontowane wewnątrz mieszkania czy na zewnątrz, czy są ze stali, drzewa czy żelbetu schody w głównej mierze powinny być komfortowe oraz bezpieczne. Dopiero w drugiej kolejności należy patrzeć na ich urodę. Niewątpliwie schody powinny być dopasowane do otoczenia, jednakowoż nie można iść na ustępstwa względem bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo schodów świadczy, iż są one poprawnie nachylone a stopnie mają właściwe wymiary i dobrane szczegóły wykończenia. Schody muszą być słusznie wyprofilowane, najlepszy kąt nachylenia schodów wynosi pomiędzy dwadzieścia cztery a trzydzieści stopni. Stopnie schodów może pokonywać się jednym krokiem, który u dojrzały ma długość trochę ponad pół metra.

Należycie wyprofilowane schody na zewnątrz muszą mieć spadek stosowny dla odprowadzenia wody, tak, aby nie zalegała na stopniach ani na spocznikach. Okładzina na schodach nie może być nazbyt śliska ani w żaden sposób blokować poruszania się po schodach. Chodzenie po schodach potrzebuje oraz tak niesłychanie dużej energii (czternaście razy większej, aniżeli chodzenie po płaskim), nie należy wobec tego dokładać dodatkowych utrudnień. Każdy szczegół aranżacji wnętrza ma swoje znaczenie. Jednakowoż są takie detale, które na wnętrzu ważą więcej niż inne, czego przykładem są ppheurotech.pl – schody żelbetowe. Wykończenie schodów powinno być jak najlepiej zaadaptowane do charakteru pomieszczenia, w którym się znajdują.

Godnie użyty materiał może podkreślić klimat wnętrza lub nawet – jeśli takie będzie założenie – dokonać ze schodów najważniejszą ozdobę. Schody w domu rzadko mają okładzinę kamienną, albowiem nadaje się ona po największej części do wybitnie przestronnych wnętrz. Jednakże jeśli już użytkuje się kamień, to raczej marmur, bazalt czy twardy piaskowiec niż granit (jest nazbyt chłodny).

Schody obłożone kamieniem warto zaimpregnować. Jednakowo zresztą, jak schody drewniane. Te, ze względu na wielką różnorodność gatunkową oraz kolorystyczną drewna i lekką konstrukcję są entuzjastycznie są wykorzystywane w mieszkaniach wielopoziomowych oraz domach. Drewno może być użyte zarówno w wersji szablonowej jak i bardzo nowoczesnej. Jest przy tym niesłychanie trwałe, o ile jest właściwie pielęgnowane.