Blachy dachowe w trakcie remontu lub też budowy dachu

Na naszym rynku jesteśmy w stanie wyróżnić następujące typy blach dachowych: schematyczne czy też tak nazywane blachy dachowe odkrywczej generacji, inaczej blachy dachowe termozgrzewalne. Blachy dachowe sztampowe znajdują swoje wykorzystanie pomiędzy innymi w egzekwowaniu wielowarstwowych pokryć dachowych czy również izolacji przeciwwilgociowych – przetestuj kosz rynnowy. Do produkcji pap schematycznych wykorzystywany jest asfalt niemodyfikowany, osnowę stanowi zaś tektura budownicza o gramaturze 333g/m2 bądź 400g/m2. W zależności od rodzaju blachy dachowe od wierzchniej oraz spodniej strony pokryte są one drobno lub też gruboziarnistą posypką. Pomimo tego, iż na rynku odkrywają się obecnie nowocześniejsze rodzaje pap, blachy dachowe standardowe cieszą się znaczącą renomą, a to za sprawą ich ceny. Blachy dachowe termozgrzewalne składają się z sześciu warstw (od góry): zakład wzdłużny; posypka mineralna w rozmaitych odcieniach; wodoszczelna kompozycja bitumiczna; osnowa; wodoodporna mieszanka bitumiczna; folia poliolefinowa.

Różnica między tymi dwoma rodzajami dotyczy sposobu ich układania. Na spodniej witrynie internetowej blachy dachowe zgrzewalnej ulokowana została poboczna warstwa asfaltu, która ma służyć dokładnemu sklejeniu blachy dachowe z podłożem w czasie stapiania jej palnikiem gazowym. Żeby blacha służyła nam na dłużej należy komponować ją zgodnie z pewnymi zasadami występującymi w sztuce budowlanej oraz w trakcie służących warunków pogodowych. Miejscem, jakie najbardziej narażone jest na zniszczenie jest obróbka. Trzeba tutaj zwłaszcza uważać na niedociągnięcia obróbek, żeby w przyszłości wilgoć nie wywoływała zniszczeń oraz nie dostawała się do wnętrza domu. Blacha stosowana do pokrywania dachów musi posiadać jednolitą strukturę, nieposiadającą załamań czy dziur.

Schematyczne blachy dachowe przykleja się lepikiem bądź klejem na gorąco lub też na zimno. Blachy dachowe termozgrzewalne natomiast przykleja się przy użyciu palników gazowych. Reguła układania blachy dachowe polega na podgrzewaniu dolnej warstwy- bitum który się tam mieści topi się, to właśnie dzięki czemu przykleja się ona do podłoża. Jednym ze sposobów układania blachy dachowe a zarazem z reguły stosowanym jest zgrzewanie pełnej szerokości rolki i przytwierdzenie jej do podłoża. Blachy dachowe mają tzw. zakład pod następny pas, który przeważnie ma szerokość od 8-10cm. By blacha położona była szczelnie należy zgrzewać ją na minimum 8cm na długości i 10cm na zakończeniach rolek. Aby zapobiec przesadnemu wtopieniu się asfaltu na zgrzewie czas podgrzewania nie może być nazbyt długi.