Ciąża i dobór lekarza prowadzącego

Od pierwszego go dwudziestego tygodnia do ginekologa idzie się co miesiąc, później co trzy tygodnie, a na 6 tyg. przed porodem co tydzień. Wypada doglądać próbnych badań zarządzanych przez medyka prowadzącego oraz wykonywać je regularnie. Co miesiąc wykonuje się morfologię krwi, oraz raz w miesiącu zrobić kontrolną analizę moczu. W czasie 24-26 tygodnia ciąży lekarz ma obowiązek wycelować kobietę w ciąży na test analizujące poziom glukozy we krwi. Badanie to polega na pobraniu krwi po wypiciu szklanki wody z rozluźniona glukozą. Pomaga ono w twierdzeniu czy nie grozi damie cukrzyca ciążowa, jaka wymaga od kobiety akceptowania wielu lekarstw i zmiany diety.

Poza tym około trzech, czterech razy w ciąży egzekwowane jest badanie USG, około 12 tygodnia, po 22 tyg, 30 tyg. oraz ewentualnie przed samym rozwiązaniem. Badanie USG polega na kontroli płodu i określeniu jego parametrów i regularności rozwoju płodu. Badanie USG prowadzone w 12 tygodniu ciąży ma na celu wypróbowania czy zarodek prawidłowo się usadowiło raz skontrolowania cykliczności wagi i wzrostu do okresu ciąży.

Następne badanie w czasie standardowej i prawidłowej ciąży realizuje się w 22 tygodniu ciąży, żeby obejrzeć poszczególne narządy m.in. serce dziecka, w owym czasie można również próbować wskazać płeć dziecka, wypróbuj bilansdziecka.pl. Kolejne i w szeregu przypadków już ostatnie USG wykonywane jest po 30 tygodniu ciąży, dzięki niemu możemy wskazać wagę oraz ułożenia maluszka podczas porodu. Jeśli położenie maluszka jest nieprawidłowe lub też waga jest zanadto gigantyczna, lekarz przygotuje pacjentkę do porodu poprzez cesarskie cięcie. Jeśli zdecydowałyśmy się na ciąże po 35 roku życia, należy uskutecznić badania prenatalne zezwalające na wczesne wykrycie wad i ich leczenie. Pierwsze skurcze porodowe są delikatne oraz z początku sporadyczne. Przypominają tępe bóle miesiączkowe i rozchodzą się w kierunku bioder i krzyża lub promieniują od krzyża do podbrzusza. Stopniowo mogą się nasilać oraz stawać się coraz to bardziej cykliczne i trwają dłużej, jest to znak, iż poród się rozpoczął. Wypada w owym czasie zacząć oceniać czas ich trwania i odstępy między nimi.