Czy e-papierosy to idealna opcja dla pospolitych papierosów?

Razem z rosnącą renomą palenia elektronicznego pojawia się coraz więcej sporów. Do tej pory o e-papierosach gromko było przede wszystkim w Internecie. Od kiedy tak właściwie widać je coraz to częściej na ulicach, obywatele zaczęli się zastanawiać nad ich atrybutami oraz wpływem na zdrowie. Jeszcze kilka lat temu praktycznie nikt nie słyszał o e-paleniu. Pierwsze urządzenia pojawiły się na krajowym rynku powyżej pięć lat temu oraz nie wzbudziły obszernej sensacji. O produktach najdonośniej było w Internecie w jakim miejscu mówiono o ich innowacyjnych właściwościach oraz sposobie działania. E-papieros był nieobecny w stereotypowych mediach, które przez długi czas ignorowały ten temat. Pierwsze urządzenia przyjmowano z zaciekawieniem oraz traktowano jako kolejny gadżet.

Dużo osób twierdziło, iż to chwilowa moda, jaka za jakiś czas przyniesie inne rozstrzygnięcia. Stało się niemniej jednak zupełnie inaczej. Mimo przepowiedniom papieros elektroniczny przypadł do gustu ludziom na pełnym świecie. W związku z tym rozpoczęły powstawać następne wersje urządzenia, różniące się od siebie atrybutami oraz budową – przetestuj części e papierosa. W ciągu kilku lat powstało dużo silnych marek oraz sklepów. Dla jednych e-papieros jest pierwszorzędną alternatywą dla stereotypowych papierosów, inni sądzą, że to wynalazek przyczyniający się do coraz większej ilości palaczy. Mnóstwo dyskusji związanych jest również z ich sposobem działania i właściwościami.

Producenci urządzeń są zdania, że ich towary są w całości bezpieczne dla ludzkiego zdrowia i otoczenia. Nie weryfikują tego żadne uprzednie badania. Z drugiej kwestii nie ma też jakichkolwiek wyników zaświadczających o wrogim wpływie palenia elektronicznego na organizm. Badania będą trwały jeszcze przez długi czas. Dopiero za kilka lat poznamy autorytatywne wyniki potwierdzające racje jednej osoby. Mimo nadmienionego stanu rzeczy, sprzedawcy bez skrupułów ogłaszają własne urządzenia jako zdrowe oraz ułatwiające odstawienie nikotyny. Wielce sporny jest status ustawodawczy elektronicznego papierosa. Lokalne prawo nie uznaje go za wyrób nikotynowy. Z tego powodu wolno palić go praktycznie wszędzie. Prowadzi to do wielu kłótni oraz pretensji osób niepalących. Większa część z nich jest zdania, że e-papierosy są tak samo trujące jak ich proste odpowiedniki.