Czy praca biurowa może być wygodna?

Większość osób, które pracują w pozycji siedzącej narzeka na swoją kondycję i na bóle kręgosłupa. Niestety, praca biurowa sprawia tylko wrażenie mało obciążającej fizycznie i wygodnej. W praktyce, większość takich pracowników ma do czynienia z poważnymi problemami zdrowotnymi, a z czasem również zwyrodnieniami. Oczywiście, pracodawca ma pewne narzędzia, które mogą sprawić, że taka praca biurowa stanie się nieco bardziej komfortowa.

Powinien on z nich korzystać, ponieważ zadowolony pracownik, który siedzi wygodnie w swoim fotelu to również pracownik znacznie bardziej wydajny i skoncentrowany na wykonywaniu swoich zadań. Ból bardzo negatywnie wpływa na wykonywanie obowiązków służbowych, nawet tych najważniejszych.

Ergonomiczne fotele biurowe

Takie fotele powinny się znaleźć bezwzględnie w każdym biurze i miejscu pracy, gdzie swoje zadania pracownicy wykonują na siedząco przed biurkiem. Niestety, jak na razie najczęściej ergonomiczne fotele biurowe można raczej spotkać w gabinetach szefów i prezesów firm, którzy wcale nie spędzają wielu godzin w takiej pozycji. Na szczęście obserwuje się powoli zmiany w odpowiednim kierunku. Przede wszystkim, duże korporacje i bogate firmy zaczynają dbać o komfort swoich pracowników i decydują się na zakup takich foteli.

Warto pamiętać o tym, że takie fotele biurowe wcale nie muszą być drogie. Każdy pracodawca może pozwolić sobie na taką inwestycję i sprawić, że jego pracownicy będą mogli wygodnie wykonywać swoje obowiązki. Najważniejsze jest, aby fotel był regulowany. Powinna istnieć możliwość wyregulowania jego wysokości. Bardzo często niskie osoby mają problem, ponieważ ich fotele są zbyt wysokie i nie mogą swobodnie ustawić swoich stóp na podłożu.

Poza tym, taki fotel powinien mieć również możliwość regulacji oparcia. Ważne jest, aby część lędźwiowa kręgosłupa w pełni przylegała do fotela. Najlepiej, jeśli jak największa część pleców opiera się o oparcie fotela. Przydatnymi dodatkami są również zagłówek oraz podłokietnik. Dzięki nim, można siedzieć w pełni komfortowo. Każdy pracownik powinien móc samodzielnie wyregulować swój fotel, zgodnie z zasadami BHP. Najlepiej, jeśli zostanie w odpowiedni sposób poinstruowany w tej kwestii, aby nie popełniać żadnych błędów.

W sklepach można znaleźć bardzo szeroki wybór ergonomicznych foteli biurowych, w różnych cenach. Można je dopasować do wnętrza lub wybrać modele najtańsze, ale wygodne. Ładne fotele biurowe można znaleźć w sklepie, gdzie warto dowiedzieć się również więcej o ich możliwościach. Takie wyposażenie powinno znaleźć się na pewno w każdym biurze, niezależnie od ilości zatrudnionych pracowników.

Osoby, które pracują przez wiele godzin w wymuszonej pozycji siedzącej, powinny dużą uwagę poświęcić ruchowi fizycznemu. Najlepiej uprawiać sporty i dużo chodzić, ale nie powinno się o tym zapominać również w pracy. Wskazane jest robienie sobie częstych przerw, przynajmniej raz na godzinę. Można wtedy wykonać kilka prostych ćwiczeń rozciągających i rozruszać nieco swoje kości. Najlepiej też wybierać drukarkę w innym pomieszczeniu, aby mieć zawsze pretekst do poruszania się po budynku.