Dlaczego warto stosować zioła?

Zioła, to materiały pochodzenia roślinnego, które otrzymywane są przez zbiór roślin uzdrawiających lub też tylko ich części. Przygotuje się z nich mieszanki ziołowe lub też inne specyfiki. Użytkowane są w ziołolecznictwie, jako przypraw oraz w aromaterapii. Zioła, najlepiej zbierać na dziko rosnących terenach, gdzie podłoże jest suche, niezbyt żyzne oraz poprawnie nasłonecznione. Wtedy one mają najsilniejsze właściwości lecznicze.

Jeśli chodzi o porę zbierania ziół to najpoprawniej to zrobić w godzinach rannych, gdy jest już sucho. Aby zachować wszystkie wartości ziół leczniczych wypada je prawidłowo suszyć. Prawidłowo wysuszona roślina charakteryzuje się: dobrym zapachem, gęstością oraz zachowaną barwą. Takie porządnie wysuszone zioła, najpoprawniej przechowywać w suchym, przewiewnym i ciemnym miejscu i najporządniej o niskiej temperaturze.

Zioła najlepiej jest przechowywać nie dłużej aniżeli rok, bo później zmniejsza się ich aktywność działania. Może na nich pojawić się pleśń i inne szkodniki. Zioła maja szerokie zastosowanie w medycynie. Tak w gruncie rzeczy jest tzw. lekarstwem ekologicznym. Zioła w medycynie użytkuje się w zapobieganiu oraz leczeniu wielu chorób – vilcacora. W niektórych wypadkach nie jest głównym środkiem zapobiegającej chorobie, lecz jest tylko uzupełnieniem. Zioła znamionują się różnorodnym działaniem leczniczym, dostarczają nam wiele witamin i wpływają odpornościowo na organizm człowieka. Zioła w leczeniu w pewnych sytuacjach podawane są jako środki chroniące organy wewnętrzne, przed np. negatywnymi skutkami antybiotyków.

Trzeba pamiętać, aby ziół nie dobierać sobie samemu. Z tym kłopotem wypada się zwrócić do swojego lekarza, bowiem w pewnych momentach zamiast sobie pomóc, to tylko jesteśmy w stanie zaszkodzić. Leczenie chorób oraz niedogodności za pomocą wyciągów z roślin leczniczych nazywa się ziołolecznictwo. Zioła znamionują się rozlicznym działaniem leczniczym. Ułatwiają przyswajanie posiłków do organizmów, dostarczają nam do organizmu naturalnych witamin. Ziołolecznictwo w nowoczesnych czasach rozwija się w dwóch kierunkach. Jednym z nich to stosowanie schematyczne, innymi słowy w postaci wyciągów, naparów.