Ergonomia w kancelariach medycznych i firmowych

Pracujemy minimum osiem godzin dziennie, co daje jedną trzecią dnia. Oznacza to, że w pracy spędzamy najogromniejszą ilość czasu. Któż albowiem w aktualnych czasach ma okazję pozwolić sobie na osiem godzin snu? Ważne jest więc, żeby biuro, lub gabinet, były wyposażone w taki sposób, aby niwelowały niekorzystne skutki wielogodzinnej pracy siedzącej.W tym celu powstała dyscyplina naukowa określana, jako ergonomia. Jej zadaniem jest dostosowanie stanowiska pracy do cech psychofizycznych człowieka. Dzięki prawom ergonomii produkowane są coraz prawidłowiej dostosowane do człowieka meble. Największe postępy zostały osiągnięte w dyscyplinie krzeseł oraz foteli. Ewidentnie takie meble kosztują znacznie więcej, ale porządniej wydać pieniądze na fotel aniżeli na środki przeciwbólowe lub kręgarza, czy masażystę. Ergonomiczny fotel podnosi też wydajność w pracy. Na ogół wyposażony jest w kółka, co umożliwia szybkie przemieszczanie się po tych kilku metrach kwadratowych podłogi, na jakich żyje nowoczesny homo office.

Ergonomiczne siedzisko powinno posiadać możliwość regulacja wysokości oraz oparcia. Należy je bo dostosować do konkretnego człowieka. Nie wolno więc stworzyć jednego modelu, jaki byłby perfekcyjny dla wszystkich ludzi. Zgodny fotel biurowy powinien wymuszać na człowieku prawidłową sylwetkę ciała. Kręgosłup powinien być wyprostowany a mięśnie kręgosłupa nieznacznie napięte. Równolegle oparcie fotela powinno być na tyle elastyczne, aby pozwalało od czasu do czasu odciążyć kręgosłup oraz lekko się położyć, kiedy tak właściwie, na przykład, rozmawiamy przez telefon. Należałoby także uczynić zasady dotyczące aranżowania gabinetów lekarskich – oto przykład projekty gabinetów stomatologicznych.

Krzesło, które ma takie cechy umożliwia, tak zwane, siedzenie dynamiczne. Taki fotel jest wymagany każdemu, kto pracuje dłużej aniżeli cztery godziny w ciągu doby. Oparcie ergonomicznego fotela powinna być wysokie. W miejscu, gdzie znajdują się lędźwie dobrze wyprofilowane. Siedzisko oraz oparcie powinny być tak skonstruowane, aby bez względu na pozycję ciała całe plecy posiadały oparcie. Najlepsze firmy proponują wieloletnią gwarancję na swoje wyroby. Warto w takim razie inwestować w ergonomię.