ILE KOSZTUJE JAZDA NA ROWERZE ELEKTRYCZNYM?

Zastanawiasz się nad zakupem roweru elektrycznego, ale nie chcesz decydować się na niego bez rozważenia wszystkich związanych z nim kosztów, prawda? Nie ma problemu, stworzyliśmy ten poręczny przewodnik, który pomoże Ci zorientować się w kosztach eksploatacji roweru elektrycznego, abyś mógł zdecydować, czy rower elektryczny jest dla Ciebie odpowiedni.

OTO PODZIAŁ

Użytkowanie roweru elektrycznego jest podobne do użytkowania standardowego roweru, z tą różnicą, że posiada on kilka dodatkowych elementów i wymaga ładowania.

Jeśli rower elektryczny jest używany regularnie, prawdopodobnie będzie wymagał serwisowania i wymiany części nieco częściej niż rower nieelektryczny. Wynika to z faktu, że prawdopodobnie będą Państwo jeździć z większą prędkością niż zazwyczaj i na dłuższych dystansach, co oznacza większe zużycie roweru.

ILE KOSZTUJE ŁADOWANIE ROWERU ELEKTRYCZNEGO?

Czas potrzebny do naładowania roweru elektrycznego zależy od rodzaju akumulatora i rodzaju ładowarki, w którą jest wyposażony. Nasze rowery elektryczne Bosch są wyposażone w akumulatory o pojemności 300wh, 400wh lub 500wh oraz standardową ładowarkę o natężeniu 4 amperów lub ładowarkę podróżną o natężeniu 2 amperów.

Ładowanie prostownikiem o mniejszym natężeniu trwa dłużej, a ładowanie większego akumulatora trwa nieco dłużej niż ładowanie mniejszego. W zależności od tego, jaką kombinację baterii i ładowarki posiadasz, ładowanie baterii zajmie od 4 do 6 godzin. Odpowiada to zużyciu od 5p do 10p energii elektrycznej, w zależności od taryfy opłat za energię elektryczną. Dla porównania, zagotowanie czajnika kosztuje około 2,5 pensa, a uruchomienie pralki w cyklu 40-stopniowym około 30 pensów.

To, jak często trzeba będzie ładować baterię, zależy od wielu czynników, ale najważniejsze z nich to wybrany system roweru elektrycznego i sposób korzystania ze wspomagania pedałowania. Akumulator o pojemności 300 Wh przy przeciętnym użytkowaniu wystarczy na przejechanie od 25 km do 80 km na jednym ładowaniu, natomiast akumulator o pojemności 400 Wh wystarcza na przejechanie od 40 km do 100 km przy przeciętnej jeździe. Zapoznaj się z asystentem zasięgu firmy Bosch, aby pokazać, co ma wpływ na zasięg osiągany przez Twój rower elektryczny. Jak zawsze, bardziej zaawansowane systemy są bardziej wydajne, a zatem na jednym ładowaniu można dojechać dalej niż w przypadku tańszych alternatyw; musisz zdecydować, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni.

SERWISOWANIE I KONSERWACJA

Standardowy serwis trwa około godziny i kosztuje od 30 do 50 funtów, w zależności od cennika lokalnego sklepu rowerowego. Jeśli konieczna jest wymiana części, należy ponieść dodatkowe koszty oraz zapłacić za dodatkowy czas pracy potrzebny do naprawy roweru.

Częstotliwość serwisowania roweru zależy od szeregu czynników, takich jak ilość przejechanych kilometrów, częstotliwość i rodzaj terenu. Ponieważ rowery elektryczne są cięższe od rowerów standardowych i często jeżdżą szybciej i na dłuższych dystansach, zalecamy ich nieco częstsze serwisowanie. Rowery elektryczne posiadają ponadto dodatkowe elementy elektryczne, a więc więcej części, które mogą ulec zużyciu lub uszkodzeniu. Mechaniczne, nieelektryczne części rowerów elektrycznych zużywają się nieco szybciej niż w przypadku rowerów standardowych, ponieważ mają do czynienia z większymi prędkościami, wagą i siłą niż rowery nieelektryczne!

Jeśli rower jest często używany, na przykład do codziennych dojazdów do pracy, serwisowanie go co dwa lub trzy miesiące pomoże utrzymać go w jak najlepszym stanie. Jeśli jednak korzystają Państwo z roweru elektrycznego tylko raz lub dwa razy w tygodniu, do rekreacyjnych przejażdżek, serwisowanie może być konieczne tylko co cztery do sześciu miesięcy.

Regularne kontrole wizualne i podstawowe prace konserwacyjne w domu mogą zmniejszyć liczbę koniecznych serwisów. Może to obejmować czyszczenie i smarowanie łańcucha, sprawdzanie dokręcenia wszystkich nakrętek i śrub oraz usuwanie błota i kurzu z ruchomych części roweru.

WYPOSAŻENIE BEZPIECZEŃSTWA

Nie zapomnij, że może być jeszcze kilka akcesoriów, które będziesz chciał dobrać do swojego roweru elektrycznego, a podstawowe elementy bezpieczeństwa, takie jak kask i światła są koniecznością! Będziesz w stanie kupić przyzwoity kask za około 20 funtów, choć jeśli szukasz czegoś nieco bardziej ekskluzywnego, może to być kwota bliższa 50 funtów. Jeśli zamierzasz jeździć na drodze, trzeba będzie również zakupić światła, ten jeden jest wymogiem prawnym! Możesz odebrać zestaw świateł już od 8 funtów, ale polecamy wydać co najmniej 20 funtów, aby uzyskać coś nieco bardziej trwałego. Jeśli chcesz być wyjątkowo bezpieczny, możesz również zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową lub inną odzież o wysokiej widoczności, która kosztuje około 15 funtów.

Prawdopodobnie będziesz także chciał zakupić blokadę rowerową, aby chronić swój nowy rower przed kradzieżą; aby uzyskać coś, co jest w stanie skutecznie chronić Twój rower elektryczny, zalecamy wydanie co najmniej 25 funtów. Przydatne mogą okazać się również akcesoria, takie jak sakwy, które można nabyć już od około 40 funtów. Warto jednak zauważyć, że wszystkie te koszty byłyby nadal istotne, gdybyś miał kupić rower nieelektryczny.

Więcej na https://www.nazeleno.cz/vaclavak-bez-aut-a-testovaci-draha-elektrokol/