Jak ciąć i giąć blachy? Sprawdzamy dobre sprzęty

Jednym z dylematów, które stają w wielu przypadkach przed mało wyrobionymi użytkownikami blach trapezowych, jest kwestia cięcia arkuszy blachy i przystosowywania ich kształtu do własnych wymogów. Pod żadnym pozorem nie można używać w tym celu szlifierek kątowych, albowiem ma prawo to doprowadzić do utraty gwarancji na blachy. Przede wszystkim, ciepło, jakie wydziela się przy użyciu szlifierki kątowej, doprowadza do obfitych uszkodzeń krawędzi. Poza tym, aktywowane w procesie opiłki pozostają wtopione w powierzchnię blachodachówki oraz tworzą potencjalne ogniska korozji.

Narzędzia ofiarowane do cięcia blach zawsze określa producent. Najporządniej sprawdzają się w tym celu niblery, innymi słowy samoczynne nożyce skokowe, lub ewentualnie także nożyce ręczne, pod warunkiem, iż umiemy sprawnie się nimi posługiwać. Do pomocy w wykonaniu cięć najodpowiedniej jest poprosić profesjonalistę z doświadczeniem. Ponadto, aby przedłużyć życie i trwałość blachy trapezowej, przyzwoicie jest zabezpieczyć linię cięcia ochronną warstwą bezbarwnego lakieru – tu przyda się chmpolska.pl – nożyce gilotynowe do blachy. Sporadycznie kiedy zdarza się, że blachodachówka posiada od razu kształt dostosowany po mistrzowsku do kształtu i wielkości powierzchni, na której ma zostać zainstalowana.

Tyczy się to blach trapezowych o wszelkich rodzajach przeznaczenia, również o blachach wykonywanych z myślą o tworzeniu pokryć dachowych. Cięcie blach nie jest czynnością trudną ani uciążliwą, żąda tylko właściwej dozy uwagi i doświadczenia w pracy z tego typu materiałem. W celu cięcia blachy najporządniej jest poprosić o pomoc wykwalifikowanego eksperta, jaki wytnie sprzyjający kształt w sposób bezpieczny dla trwałości blachy. Oprócz doświadczenia, do cięcia niezbędne są także profesjonalne narzędzia, które najczęściej określa producent w instrukcji montażu. Na ogół poleca się stosowanie w tym celu automatycznych nożyc skokowych (niblery) wymiennie z nożycami ręcznymi. Pod rygorem utraty gwarancji nie można jest wykorzystywać szlifierek kątowych. Wywierają one do głębokich defektów krawędzi oraz tworzą potencjalne ogniska korozji.