Jak funkcjonuje skrzynia w aucie?

Podstawowym obowiązkiem skrzyni biegów jest maksymalne zużytkowania mocy silnika. To ona gwarantuje nam zdobycie ogromnej szybkości samochodu przy względnie małych obrotach. Gdyby nie obecność skrzyni biegów, pojazdem moglibyśmy jeździć wyłącznie po prostym terenie. Jazda pod górki, nieraz bardzo strome, jak w wypadku wozów terenowych, nie była by możliwa.

Skrzynia, prócz tego podstawowego zastosowania, umie również odmienić kierunek wyjścia mocy silnika. Umożliwia nam to jazdę na biegu wstecznym. Do biegu wstecznego w obrębie skrzyni stosuje się trzy koła zębate, z czego jedno jest szczegółem ruchomym. Rozłączenie silnika od skrzyni jest dopuszczalne w czasie wybrania pozycji luz. Zwykle znajduje się ona między biegami. Silnik pracuje w owym czasie samoczynnie, nie napędzając naszego samochodu.

W co niektórych wozach, oprócz lewarka do prostej zmiany biegów, znajduję się także drugi, jaki umożliwia nam zwiększenie czy też redukcję kompletnego przełożenia – sprawdź skrzynia powershift. Idealna skrzynia biegów powinna nam zagwarantować dużą odporność oraz niezawodność. Automatyczna skrzynia biegów, jak sama jej nazwa wskazuje, zwalnia nas z ręcznej zmiany i ułatwia sterowanie pojazdem. Mechanizm ten przenosi biegi automatycznie w zależności od obrotów silnika. To właśnie dzięki temu silnik jest mniej zmęczony i zmniejsza się okazja na uszkodzenie sprzęgła. Skrzynie te są najpopularniejsze w Stanach Zjednoczonych. Sama struktura sprzęgła w skrzyni automatycznej wygląda także całkowicie inaczej niż w modelu manualnym. Banalna skrzynia składa się z trzech części. Jest to: sprzęgło, zespoły przełożeń oraz zespoły sterowania.

Każdy użytkownik, jaki zakupił samochód z automatyczną skrzynia biegów ma obowiązek się uprzednio zaznajomić z jej niedociągnięciami i pozytywami. Często wolno usłyszeć, iż samochód z automatyczną skrzynią biegów więcej pali. Nie jest to do końca zgodność z rzeczywistością. Ten typ skrzyń okazjonalnie też ulega uszkodzeniom, pod warunkiem, iż jest eksploatowany w stosowny sposób. To przykre wymiana, lub dowolne prace naprawcze przy automatycznej skrzyni biegów są niezwykle kosztowne.