Jak poprawić zdrowie psychiczne?

Nazywane również: Wzmacnianie samopoczucia emocjonalnego, Poprawa zdrowia emocjonalnego, Zachowanie pozytywnej postawy. Co to jest zdrowie psychiczne?Zdrowie psychiczne obejmuje nasze samopoczucie emocjonalne, psychologiczne i społeczne. Wpływa na to, jak myślimy, czujemy i działamy, gdy radzimy sobie z życiem.

Pomaga również określić, w jaki sposób radzimy sobie ze stresem, odnosimy się do innych i dokonujemy wyborów. Zdrowie psychiczne jest ważne na każdym etapie życia, od dzieciństwa i dorastania poprzez dorosłość i starzenie się.

Dlaczego zdrowie psychiczne jest ważne?

Zdrowie psychiczne jest ważne, ponieważ może ci pomóc w:

 • Radzeniu sobie ze stresami życiowymi
 • Byciu zdrowym fizycznie
 • Posiadaniu dobrych relacji
 • Pracowaniu bardziej wydajniej
 • Zrealizowaniu swojego pełnego potencjału
 • Jak mogę poprawić swoje zdrowie psychiczne?

Istnieje wiele różnych rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić swoje zdrowie psychiczne, w tym: Pobyt pozytywny. Ważne jest, aby starać się mieć pozytywne nastawienie; niektóre sposoby, aby to zrobić, obejmują.

Znalezienie równowagi między pozytywnymi i negatywnymi emocjami. Bycie pozytywnym nie oznacza, że nigdy nie odczuwasz negatywnych emocji, takich jak smutek czy gniew. Musisz je poczuć, aby móc przejść przez trudne sytuacje. Mogą pomóc ci zareagować na problem. Ale nie chcesz, żeby te emocje przejęły kontrolę. Na przykład nie jest pomocne myślenie o złych rzeczach, które wydarzyły się w przeszłości lub zbytnie martwienie się o przyszłość.

Próba trzymania się pozytywnych emocji, kiedy je masz. Oderwanie się od negatywnych informacji. Wiedz, kiedy przestać oglądać lub czytać wiadomości. Korzystaj z mediów społecznościowych, aby uzyskać wsparcie i poczuć więź z innymi, ale bądź ostrożny. Nie daj się nabrać na plotki, nie wdawaj się w kłótnie ani nie porównuj swojego życia z innymi.

Praktykowanie wdzięczności, co oznacza wdzięczność za dobre rzeczy w swoim życiu. Warto robić to każdego dnia, albo myśląc o tym, za co jesteś wdzięczny, albo zapisując to w dzienniku. Mogą to być duże rzeczy, takie jak wsparcie, które otrzymujesz od bliskich, lub małe rzeczy, takie jak cieszenie się smacznym posiłkiem. Ważne jest, aby dać sobie chwilę na cieszenie się pozytywnym doświadczeniem. Praktykowanie wdzięczności może pomóc ci inaczej spojrzeć na swoje życie. Na przykład, kiedy jesteś zestresowany, możesz nie zauważyć, że są też chwile, w których masz pozytywne emocje.

Wdzięczność może pomóc ci je rozpoznać

Dbanie o swoje zdrowie fizyczne, ponieważ zdrowie fizyczne i psychiczne są ze sobą powiązane. Niektóre sposoby dbania o zdrowie fizyczne obejmują: Bycie aktywnym fizycznie. Ćwiczenia fizyczne mogą zmniejszyć uczucie stresu i depresji oraz poprawić nastrój. Wystarczającej ilości snu. Sen wpływa na twój nastrój. Jeśli nie będziesz dobrze spać, możesz łatwiej się denerwować i złościć. Na dłuższą metę brak dobrej jakości snu może zwiększyć prawdopodobieństwo depresji. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że masz regularny harmonogram snu i zapewniasz wystarczającą jakość snu każdej nocy.

Zdrowe odżywianie. Dobre odżywianie pomoże Ci poczuć się lepiej fizycznie, ale może również poprawić nastrój oraz zmniejszyć niepokój i stres. Ponadto brak wystarczającej ilości niektórych składników odżywczych może przyczynić się do niektórych chorób psychicznych. Na przykład może istnieć związek między niskim poziomem witaminy B12 a depresją. Dobrze zbilansowana dieta może pomóc w uzyskaniu wystarczającej ilości potrzebnych składników odżywczych.

Łączenie się z innymi. Ludzie są istotami społecznymi i ważne jest, aby mieć silne, zdrowe relacje z innymi. Dobre wsparcie społeczne może pomóc uchronić Cię przed szkodliwym wpływem stresu. Dobrze jest też mieć różne rodzaje połączeń. Oprócz nawiązywania kontaktów z rodziną i przyjaciółmi możesz znaleźć sposoby na zaangażowanie się w swoją społeczność lub sąsiedztwo. Na przykład możesz zgłosić się na ochotnika do lokalnej organizacji lub dołączyć do grupy, która skupia się na hobby, które lubisz.

Rozwijanie poczucia sensu i celu życia. Może to być poprzez twoją pracę, wolontariat, naukę nowych umiejętności lub odkrywanie swojej duchowości. Rozwijanie umiejętności radzenia sobie, czyli metod radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami. Mogą pomóc Ci zmierzyć się z problemem, podjąć działania, być elastycznym i nie poddawać się łatwo w jego rozwiązaniu.

Medytacja, która jest praktyką umysłu i ciała, podczas której uczysz się skupiać swoją uwagę i świadomość. Istnieje wiele rodzajów, w tym medytacja uważności i medytacja transcendentalna. Medytacja zwykle obejmuje:

 • Cichą lokalizację z jak najmniejszą ilością czynników rozpraszających uwagę
 • Konkretną, wygodną postawę. Może to być siedzenie, leżenie, chodzenie lub inna pozycja.
 • Skupienie uwagi, takie jak specjalnie wybrane słowo lub zestaw słów, przedmiot lub oddech
 • Otwartą postawę, w której starasz się, aby rozpraszacze pojawiały się i znikały naturalnie, bez osądzania ich
 • Techniki relaksacyjne to praktyki, które wykonujesz, aby wytworzyć naturalną reakcję relaksacyjną twojego ciała. Spowalnia to oddychanie, obniża ciśnienie krwi oraz zmniejsza napięcie mięśni i stres. Rodzaje technik relaksacyjnych obejmują
 • Progresywny relaks jon, w którym napinasz i rozluźniasz różne grupy mięśni, czasami używając wyobraźni lub ćwiczeń oddechowych
 • Obrazy z przewodnikiem, podczas których uczysz się koncentrować na pozytywnych obrazach w swoim umyśle, aby pomóc Ci poczuć się bardziej zrelaksowanym i skoncentrowanym

Biofeedback, w którym używasz urządzeń elektronicznych do nauki kontrolowania pewnych funkcji organizmu, takich jak oddychanie, tętno i napięcie mięśni. Autohipnoza, której celem jest wprowadzenie się w zrelaksowany, podobny do transu stan, gdy usłyszysz pewną sugestię lub zobaczysz konkretną wskazówkę. Ćwiczenia głębokiego oddychania, które polegają na skupieniu się na wykonywaniu powolnych, głębokich, równych oddechów

Ważne jest również, aby rozpoznać, kiedy potrzebujesz pomocy. Rozmowa i/lub leki mogą leczyć zaburzenia psychiczne. Jeśli nie wiesz, gdzie uzyskać leczenie, zacznij od skontaktowania się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Więcej informacji na stronie https://www.lubelskie.pl/aktualnosci-ochrona-zdrowia/debata-wspolnie-dla-zdrowia/