Jak wybrać najlepszy odkurzacz?

Na rynku jest tak wiele różnych typów odkurzaczy, że decyzja, jak wybrać odkurzacz, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, może być myląca. Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, jak działają odkurzacze, jakie masz możliwości i jak zawęzić opcje, aby znaleźć najlepsze rodzaje odkurzaczy dla Ciebie i Twojego domu.

Rodzaje odkurzaczy

Ten artykuł koncentruje się na tym, jak wybrać podstawowy odkurzacz dla domu. Tak więc, odkładając na bok specjalistyczne lub drugorzędne odkurzacze, takie jak odkurzacze ręczne, odkurzacze samochodowe, odkurzacze na mokro/sucho, istnieją dwa główne rodzaje odkurzaczy do wyboru: stojące i kanistry.

Odkurzacze pionowe są tradycyjnie ulubionym typem odkurzaczy w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W Europie i innych częściach świata najczęściej wybierane są odkurzacze kanistrowe

Odkurzacze stojące mają zazwyczaj obracającą się szczotkę, która zapewnia mieszanie, i mogą mieć jeden silnik, który zapewnia ssanie, a także obraca szczotkę mieszającą, lub mogą mieć dwa silniki, jeden zapewniający ssanie, a drugi napędzający szczotkę.

Odkurzacze stojące doskonale radzą sobie z czyszczeniem syntetycznych (nylonowych, olefinowych lub poliestrowych) wykładzin dywanowych, a wiele z nich ma również możliwość wyłączenia obrotowej szczotki do czyszczenia gładkich podłóg. Wbudowane przystawki i zintegrowane węże przedłużające sprawiły, że odkurzacze pionowe stały się znacznie bardziej uniwersalne i mogą zaoferować wiele funkcji odkurzaczy kanistrowych.

Mimo to, kanistry są zdecydowanie najbardziej uniwersalną konstrukcją odkurzacza. Oferują wyjątkową wydajność na dywanach i gładkich podłogach, jak również na powierzchniach ponad podłogą. Ponieważ narzędzia czyszczące są używane z wężem i różdżką, odkurzacze kanistrowe są bardziej zwrotne niż pionowe, łatwo dostać się pod większość mebli i do ciasnych przestrzeni.

Istnieją trzy rodzaje odkurzaczy kanistrowych. Wszystkie trzy są używane z wężem, różdżkami, narzędziami podłogowymi i przystawkami. Różnica jest w narzędziach podłogowych.

Pierwszy typ pochłaniacza jest nazywany prostym odkurzaczem ssącym. Używa on narzędzia podłogowego z prostą, nieobrotową szczotką do czyszczenia twardych podłóg i płaskich dywanów. Drugi typ pochłaniacza używa turbo lub turbinowego narzędzia podłogowego. Posiada ona obrotową szczotkę napędzaną strumieniem powietrza wytwarzanym przez silnik ssący pochłaniacza.

Trzeci typ pochłaniacza wykorzystuje szczotkę elektryczną, najbardziej zbliżoną do odkurzacza stojącego. Oddzielny silnik elektryczny napędza obracający się wałek szczotki. Ten typ pochłaniacza jest często określany jako power team.

Workowy czy bezworkowy – który odkurzacz jest lepszy?

Po odkurzaczu pionowym lub kanistrowym, kolejną istotną różnicą między odkurzaczami jest to, czy są one bezworkowe, czy też wykorzystują worek na kurz. Dla większości ludzi jest to kwestia osobistych preferencji. Ale jeśli członkowie rodziny mają alergie lub astmę, lub jeśli martwisz się o jakość powietrza w pomieszczeniach, odkurzacz z workiem na kurz jest zazwyczaj lepszym wyborem.

Nie ma nic złego w odkurzaczach bezworkowych. Te lepsze doskonale radzą sobie z czyszczeniem. Jednak osoby cierpiące na alergie i astmę muszą wziąć pod uwagę cały kurz, na który będą narażone podczas konserwacji odkurzacza bezworkowego.

Bez względu na to, jakiego odkurzacza bezworkowego używasz, nadal sprowadza się to do usunięcia pojemnika z kurzem, alergenami i brudem, który tak starannie usunąłeś z domu, i wrzucenia go do czegoś, co możesz wyrzucić. To może uwolnić chmurę kurzu i alergenów do powietrza, którym oddychasz, gdy go wyrzucasz i gdy ta chmura rozprasza się i dryfuje do reszty domu.

Ponadto, wiele odkurzaczy bezworkowych używa filtrów, które trzeba czyścić szczotką lub myć, aby usunąć uwięzione cząsteczki. To również może spowodować ponowne wprowadzenie do domu alergenów i zanieczyszczeń, które właśnie usunąłeś.

Ważne jest również, aby pamiętać, że brud przemieszcza się przez cały system odkurzacza. Natura bezworkowej konstrukcji sprawia, że prawie niemożliwe jest uszczelnienie odkurzacza bezworkowego tak, aby brudne powietrze nie przedostawało się przez niefiltrowane otwory. Do tego dochodzą trudności w szczelnym zamknięciu pojemnika na odpady, a jednocześnie w jego łatwym wyjęciu i wymianie.

Wybór najlepszego odkurzacza dla Twoich potrzeb w zakresie sprzątania

Następnym krokiem jest ocena powierzchni, które będziesz czyścić. Czy istnieją jakieś specjalne wymagania dotyczące czyszczenia nad podłogą, które mogą wymagać specjalistycznych przystawek, takich jak wysokie sufity, wyszukane oprawy oświetleniowe, wentylatory sufitowe, specjalne kolekcje itp. Jeśli tak, musisz mieć pewność, że odkurzacz ma odpowiedni zasięg, elastyczność i narzędzia do wykonania tych zadań.

Ale głównym zastosowaniem odkurzacza będzie czyszczenie podłóg. Jeśli w Twoim domu są schody, zalecanym typem odkurzacza jest kanister. Odkurzacz pionowy nie jest przeznaczony do czyszczenia schodów. A nawet z przystawkami, próba czyszczenia schodów za pomocą pionowego odkurzacza jest niewygodna. Można to zrobić, ale rezultaty są słabe, ponieważ nie można użyć obrotowej szczotki na stopniach schodów, które są miejscem o dużym natężeniu ruchu.

Jeśli nie masz schodów, a w Twoim domu przeważają wykładziny dywanowe z włókien syntetycznych (nylon, olefina lub poliester), dobrym wyborem będzie odkurzacz pionowy z możliwością czyszczenia gładkich podłóg i przystawkami niezbędnymi do czyszczenia powierzchni ponad podłogą.

Jednak w wielu dzisiejszych domach można znaleźć połączenie gładkich podłóg z różnych materiałów, dywanów i wykładzin dywanowych. W takich domach (lub w domach ze schodami) najlepsze rezultaty zapewni pochłaniacz. Wybór rodzaju pochłaniacza zależy od natężenia ruchu i rodzaju zabrudzeń do sprzątania, a także od włókien wykładzin i dywanów w domu.

Więcej w artykule https://prawy.pl/115128-gdzie-kupic-odkurzacz-bezprzewodowy-dyson-cyclone-v10-absolute-i-dlaczego-warto/