Jakim sposobem współczesna fotografia postrzega ceremonię ślubną?

Od paru lat kolosalnych powodzeniem pośród nowożeńców cieszą się absolutnie odmienne od sztampowych sesje zdjęciowe. Przede wszystkim pracują przy nich artyści fotograficy, jacy przygotowują pełną dokumentację zdjęciową obejmującą przygotowania do ślubu, samą ceremonię oraz wesele. Fotografia weselna w kompletnie innym wymiarze – szpilki panny młodej niedbale leżące na podłodze, ostatnie poprawki sukni weselnej, florystka przyrządzająca bukiecik, pudełko z obrączkami – i dużo, wiele innych detali zatrzymanych w kadrze, a stanowiących całość.

Również sama ceremonia ślubna pokazywana jest w inny sposób – zadziwiające zbliżenia, np. wyłącznie na ręce pary młodej z obrączkami, elementy kościoła z jakimś przykuwającym wzrok szczegółem, losowe lecz bardzo wyraziste tło dla nowożeńców. Fotografia weselna, niezwykle nowatorska, pokazująca osobliwość uroczystości, zatrzymująca chwilę w miejscu, na zawsze – tak funkcjonuje fotograf ślubny Kraków. Dawne fotografie były niezmiernie statyczne, bez emocji, tylko oraz wyłącznie dokumentujące powstały fakt. Świeżo poślubieni małżonkowie w kolorze sepii.

Pewnego dnia oglądałam album fotografii ślubnych córki moich przyjaciół, który prawdę mówiąc zachwycił mnie. Pełna sesja zdjęciowa przygotowana była przez jednego z artystów fotografów młodego pokolenia. Dopiero tutaj zobaczyłam, jaką drogę fotografia ślubna przeszła od dostojnej, luksusowej sepii do zatrzymanej w kadrze dynamiki ruchu i energii.

Nie było wybranego planu do ekspozycji nowo poślubionych małżonków. Sesja zdjęciowa odeszła na ulicę, gdzie w ulicznym ruchu, gwarze, wśród pędzących samochodów, spieszących się przechodniów zjawiła się młoda para, jakoby przeniesiona z innego świata. Przede wszystkim zdjęcia były zachwycające poprzez upamiętnienie na nich wręcz wspaniałego kontrastu – bajecznie ubrana młoda para w bieli i czerni, radosna oraz świętująca swój dzień, na tle zabieganych ludzi, pędzących wozów powszedniej rzeczywistości.

Fotografia ślubna potrafiła te dwa światy zjednoczyć w fantastyczną całość. Wydawałoby się, iż miejski ruch nie jest dobrym tłem dla śnieżnobiałej sukni, lecz zdjęcia wykonane o zmierzchu, z refleksami samochodowych reflektorów w tle z pewnością będą zapamiętane przez oglądających.