Jakim sposobem zorganizować pogrzeb?

Zgon bliskiej osoby nie jest żadną uciechą, a każdy człowiek doświadcza to na swój sposób. Jedni w milczeniu inni z kolei skupiają się na wspominaniu dawnych lat, które przeżyli ze zmarłym. Najważniejsze to jednakże godnie pochować bliską osobę, ponieważ w ten sposób oddaje się jej szacunek. Każda kultura ma swoje tradycje pogrzebowe, w tym też chrześcijanie. Skutkiem tego właśnie warto zapoznać się z nimi oraz tym, jak rozwijały się na powierzchni wielu lat. Należałoby jednakże rozpocząć od tego, czym adekwatnie jest pogrzeb. A jest to godziwy oraz religijny obowiązek wobec osoby zmarłej. To sposób rozłąki się z człowiekiem, który odszedł oraz wartego podziękowania mu za wspólnie spędzone sekundy.

W kulturze europejskiej zwyczajem stało się chowanie ludzi w trumnach. To z reguły spotykany sposób, jaki wolno zaobserwować na lokalnych pogrzebach – więcej na witrynie internetowej cmentarz puszczykowo. Chociaż należy zaakcentować także fakt, iż innym rozwiązaniem stała się urna, która przyszła do kultury europejskiej z dalekiego wschodu. W tradycji europejskiej znajduje się również kondukt żałobny, który w tych ostatnich chwilach odprowadza zmarłego do miejsca, w jakim będzie spoczywał. Należy niemniej jednak naświetlić, że chrześcijaństwo jest wielokulturowe, dlatego tradycje pogrzebowe różnią się nawet w tym kręgu. Bez wątpienia w kulturach, które połączone są z prawosławiem, protestantyzmem lub katolicyzmem pogrzeb jest jedną z części sakramentaliów. Mało osób zdaje sobie kwestię z tego, że grzebanie zmarłych połączone jest z przekonaniem, że Jezus pojawi się ponownie na świecie i nastąpi zmartwychwstanie.

Tradycją stają się także przygotowania zmarłego do samego pogrzebu. W XXI wieku postać zmarła musi być nie wyłącznie ubrana w odświętne ubranie, lecz też powinna zostać poddana zabiegom kosmetycznym, które mają na celu ukrycie wszystkich przebarwień na skórze. Tym na przykład ma okazję zająć się zakład. Pogrzeby w większości wypadków kończą się na pochowaniu zmarłego w dwumetrowym dole, który po pewnym czasie jest zakopywany. Wypada jednakże wyodrębnić fakt, iż bardziej wpływowi ludzie chowani są w grobowcach, jakie przypominają kapliczki, świątynie oraz inne budowle. Choć nie zawsze. Odeszli, jacy chowani są w urnie nie są zamieszczani w ziemi, ani w grobowcu.