MRI dla koni jako podejście alternatywne dla USG oraz rentgenodiagnostyki

MRI dla koni to alternatywa dla USG i rentgenodiagnostyki. Jest realizowany w ośrodku dla koni Archipp przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Badanie przeprowadzane jest na stojącym koniu, od kopyt do stawu nadgarstkowego lub skokowego, jak i dla kości i tkanek. Obrazowanie odbywa się bez użycia promieni rentgenowskich i substancji promieniotwórczych. Natychmiastowe rozpoznanie jakie przynosi weterynarz koni pozwala szybko rozpoczynać terapię.

Ambulatoryjny tok badania to duże ułatwienie, ponieważ zwierzęcia nie ma potrzeby zostawiać w klinice. W wyniku badania uzyskuje się obrazy w dowolnych płaszczyznach, a jeżeli jest to potrzebne ze względu na różne choroby, można liczyć na ujęcia porównawcze zdrowej kończyny. Jakość obrazu wpływa na najwyższą jakość diagnostyki. Nowoczesna technika sprawdzi się w przypadku ciężkich kulawizn u koni. Rozkuty przed MRI koń zostaje uspokajany za pomocą środków farmakologicznych i wprowadzi się go do pomieszczenia diagnostycznego.

Zbadana kończyna jest dokładnie ustawiana na polu magnetycznym. Podczas rezonansu powstaje od 300 do pięciuset obrazów, opisywanych przez wykwalifikowanego radiologa. Niedługi czas badania a także to, że jest ono zrobione bez konieczności podawania narkozy są zapewnieniem spokoju dla właścicieli. Dokładne obrazowanie urazów kości i tkanek miękkich, gdy wcześniej postawiona diagnoza była niepewna.

Po zrobieniu rezonansu zyskuje się pewność, że metoda leczenia będzie dopasowana idealnie. Z badania można skorzystać, gdy koń ma być kupiony albo sprzedany. Badanie przy pomocy MRI pozwala na wgląd w obszary niedostępne dla pozostałych metod obrazowania. Mogą to być struktury zamknięte w obrębie puszki kopytowej lub zmiany w obrębie kości, tkanki podchrzęstnej i chrząstki stawowej. Rezonans magnetyczny to baza do leczenia chorób ortopedycznych. Sprawdzając wyniki ekspert błyskawicznie może zadecydować o sposobie leczenia.