Obszerne okno oraz okucia – jak dostosować okna do domu lub obiektu?

Im pokaźniejsze przeszklenia, tym trudniejsze ich zabezpieczenie. Zwiększają się przecież wszystkie parametry i ich dwustronne oddziaływanie: wielkość szyby i klasa antywłamaniowości decydują o jej ciężarze, a ten wpływa na grubość ramy, jaka ma obowiązek ów ciężar podtrzymać. Zachowanie parametrów antywłamaniowych jest nadzwyczaj trudne przy ogromnych przeszkleniach. Najogromniejsze dostępne okno (czy może są to już drzwi) ma 200×220 centymetrów oraz przesuwny sposób inicjowania. Takie drzwi powinny mieć wkładkę uniemożliwiającą ich podniesienie oraz wyjęcie oraz zatrzaskowe zamki otwierane kluczykiem, zamontowane u góry i na dole ramy. W oknach mających spełniać kryteria zwiększonej wytrzymałości na włamanie nie należy zastosować szprosów konstrukcyjnych- w obfity sposób osłabiają one konstrukcję ramy. By były solidne, powinny być szerokie- zajęłyby znaczną część przestrzeni okna.

Kolosalne okna to także duża przestrzeń do sprzątania, mycie okien może być znacznie bardziej uciążliwe aniżeli w przypadku małych lub ewentualnie też normalnych okien – wypróbuj ofertę na https://eko-bud.com.pl/. Sprawdzając oferty producentów okien, szybko wolno się przekonać, iż korzystają oni z okuć wytwarzanych w kilkunastu firmach. Każda z nich stosuje indywidualne rozwiązania. Proponowane rozwiązania przeważnie sprawdzają się do godziwego zabezpieczenia kluczowych miejsc ramy okna, inaczej narożników i klamki.

Najistotniejsze elementy zabezpieczające przed wyważeniem to: trzpienie i zaczepy antywyważeniowe, zabezpieczenie zawiasu dolnego, kilka rygli montowanych w przeróżnych cząstkach ramy, blokady antywyważeniowe, system co najmniej kilku rygli instalowanych na obwodzie ramy, klamki z atestowanymi wkładkami. Kupując okna, jesteśmy zdani na okucia firmy, z jaką współdziała producent. Należałoby jednakże pamiętać, iż okucia to 10-15% ceny okien i mają one być niezawodne, działać wiele lat oraz nie utrudniać żadnej z użytkowych funkcji okna, a także chronić je przed wyważaniem. Muszą zatem sprawiać, by rama skrzydła po mistrzowsku przylegała do ramy ościeżnicy i by między tymi elementami nie powstawały szczeliny, w które można wcisnąć narzędzie do podważenia skrzydła.