Pliki w chmurze – czy należałoby z tego korzystać?

Dziś nieraz spotykanym zjawiskiem i usługą jest cloud computing, co w tłumaczeniu na język polski świadczy nic innego jak serwer w chmurze. Co to jednakże jest i co on właściwie oznacza? Usługi cloud skupiają się wokół maksymalizacji efektywności wspólnych zasobów – znacznie więcej na czym jest cloud computing. Zasoby chmury są zwykle dzielone nie tylko przez wielu użytkowników, lecz też żywiołowo przydzielone na żądanie.

Termin przejście do chmury, często spotykany w tym wypadku odnosi się też do odejścia sztampowego modelu CAPEX, który oznacza zakup dedykowanego sprzętu i deprecjonowanie go na pewien czas, do modelu OPEX, czyli korzystania ze wspólnej infrastruktury chmury oraz płacenie tylko jak ktoś jej używa. Zwolennicy uważają, że usługa cloud pozwala firmom uniknąć wielu kosztów infrastruktury, a skoncentrować się na projektach. Do tego twierdzą też, że opcja ta pozwala przedsiębiorstwom na to by ich aplikacje działały szybciej, należycie i przede wszystkim wymagając mniej konserwacji, co znowu pozwala jej szybciej dostosować ewentualne zmienne, szczególnie nieprzewidywalne w biznesie. Uruchamiamy Windows w trybie awaryjnym. By tego dokonać, restartujemy naszą maszynę. Już po restarcie, niemniej jednak przed załadowaniem się systemu Windows, przyciskamy przycisk F5 żeby wstąpić w tryb wyboru rozruchu systemu i opcje awaryjne. Zobaczymy tam pomiędzy innymi opcje, tryb awaryjny, tryb awaryjny z obsługą sieci, ostatnia korzystna znana konfiguracja, ostatnie działające ustawienie, uruchom system Windows normalnie. Wybieramy tryb awaryjny oraz czekamy na zaokrętowanie się pulpitu awaryjnego.

Jeżeli wszystko wykonamy przyzwoicie, komputer wznowi działanie, jakkolwiek co jeśli nie? Nierzadko bywa, że komputer się po prostu popsuje i wszystkie dane znikają. Czasami tak się właśnie dzieje. W takim wypadku mogą nam się przydać serwery internetowe czy tak zwany serwer w chmurze, jaki jest niczym innym jak internetowym dyskiem, na którym jesteśmy w stanie przechowywać niezbędne nam dane. To wybitnie odpowiednie rozwiązanie nie tylko ze względu na bezpieczeństwo w trakcie awarii, niemniej jednak przede wszystkim kiedy nie ma nas w domu a pragniemy skorzystać z zasobów naszego dysku. Wystarczy zalogować się na innym komputerze oraz korzystać.