Przepisy walk MMA – czy liczy się wyłącznie przemoc?

Reguły w MMA są dosyć jasne. Walka odbywa się w stójce, jednak również w parterze i to druga technika jest można rzec istotniejsza, ponieważ wtedy najczęściej dochodzi do zwieńczenia walki ze względu na wygraną. W MMA dozwolonych jest większa część taktyk zaczerpniętych z różnorakich sztuk walki. Zawodnicy są w stanie używać kopnięć (pomijając miejsca wybitnie wrażliwe, takie jak na przykład genitalia), mogą używać też dźwigni, rzutów, ciosów pięściami, podnoszeń. Niedozwolone są niemniej jednak takie metody walki jak: wkładanie placów w otwory fizjologiczne (na przykład nos bądź też usta), zawodnicy nie mogą wykorzystywać dźwigni na małe stawy (dłonie, palce). Niedopuszczalne są też uderzenia głową, uderzenia w kręgosłup, zabronione są też kopnięcia w parterze.

Niezwykle w wielu przypadkach walki wyglądają na bardzo brutalne, jednakże zawodnicy starają się nie używać ciosów, jakie kreują zagrożenie dla życia przeciwnika, ponieważ jest to po prostu zabronione. Zawodnicy podczas każdej z walk muszą mieć ochraniacze na zęby, gdyż łatwo wolno by je było uszkodzić ze względu na możliwość uderzania w twarz przeciwnika oraz rękawice, na ogół cienkie, które zapewniałyby chwytanie. Pomimo różnych zabezpieczeń, nadal zdarzają się wypadki, za które nie zawsze można odpowiadać… Zawodnicy wojujący w walkach MMA są w pełni świadomi całego przebiegu treningów i samych walk – więcej na freak fight.

Często ludzie nie mający na co dzień do czynienia z tym jakże interesującym sportem nie potrafią zrozumieć jego sensu. Nie widzą przyczyny dla jakiego dwoje bijących się i okładających się pięściami ludzi ma stanowić rozrywkę dla w rzeczywistości znacznego grona odbiorców. Nie podzielają tym samym całego przebiegu turniejów oraz tak dalej. Dla nich znacząca jest przemoc na ringu. Nienawiść w oczach przeciwników jest bardzo zauważalna. Sami natomiast sportowcy komentują to w różnoraki sposób. Jedni uważają, że MMA to sport dzięki któremu wolno rozładować wszystkie stresy oraz napięcia, a przy tym wygrać zawody, co oznacza wygraną i sławę na szerszą publikę. Inni zgodnie twierdzą, że przeciwnikami jest się tylko i wyłącznie na ringu, tudzież w życiu prywatnym dwoje walczących ze sobą ludzi w turniejach MMA ma prawo być najlepszymi przyjaciółmi. Nie ma reguły. Jedni mogą się rzeczywiście nie wielbić, co może mieć swoje odzwierciedlenie w walce, jednak zdarza się to właściwie sporadycznie. Każdy sport ma swoich przeciwników, niemniej jednak także sympatyków. Wiele zależy od prywatnych gustów danej jednostki. Reguły nie istnieją.