Przygotowywanie ziół – kiedy należałoby je stosować?

Ziołolecznictwo na długie lata odeszło w niepamięć, wyparte przez medycynę opierającą się na syntetycznej produkcji leków. Zioła uznano w owym czasie za mało pewny środek leczenia, a część autorytetów lekarskich z przełomu XIX oraz XX w. twierdziła nawet, że są niesłychanie niezdrowe i trujące. W dzisiejszych czasach jednakże zioła z powrotem uzyskują stosowną sobie rangę we nowoczesnej medycynie dzięki popularyzowaniu medycyny naturalnej.

Zioła należałoby jest stosować w przypadku wszystkich lżejszych schorzeń. Nie mają bo tak drastycznych incydentalnych środków działania jak większa część leków. Część dzisiejszych internistów oraz pediatrów zaleca nawet w wypadku infekcji korzystanie z ziół oraz dobitnie odradza zastosowanie antybiotyków.

Przykładowo, w przypadku infekcji oraz zapaleń gardła i migdałków czy anginy, lekarze polecają płukanki z szałwii, która ma silne działanie ściągające, antyseptyczne i przeciwzapalne. Jednakże zdarza się nieraz, że same zioła nie wystarczają i terapię wypada wspomagać antybiotykami – wówczas rekomendujemy nasiona white widow. Polska jest krajem o bardzo bogatej oraz różnorodnej faunie. Na jej terenie występuje nadzwyczaj dużo roślin o właściwościach leczniczych. Zioła w Polsce pojawiają się zarówno w naturze, np. na łąkach czy w lasach.

Ze względu na wartościowe warunki geograficzne również uprawia się je w hodowlach. Najatrakcyjniejsze polskie zioła znajdują przeznaczenie również w medycynie, jak i w kuchni. Są to m.in. bazylia, tymianek, kminek, koper, pietruszka, majeranek, rumianek, szałwia, tymianek i mięta.

Przetwarza się je, np. suszy bądź mieli oraz sprzedaje w następnej kolejności w formie przypraw lub też także wiąże w pęczki i wyprzedaje się je w naturalnej formie. Z wielu ziół produkuje się także napary oraz herbaty, np. z szałwi i rumianku. Inne znane i cenione polskie zioła to dzika róża, jałowiec, brzoza, pokrzywa, podbiał, kasztanowiec, krwawnik, lipa, mniszek lekarski, babka lancetowata, głóg dwu oraz jednoszyjkowy, borówka czernica. Znajdują wykorzystanie głównie w medycynie naturalnej, szczególnie w fitoterapii oraz aromaterapii.