Psycholog, konsultant, trener czy terapeuta?

Większa część ludzi, jaka zastanawiała się nad pójściem do psychologa, kiedy usłyszy taką maksymę, gotowa jest zrezygnować. To jest najprawdziwsza prawda, że żaden specjalista umysłu ludzkiego nie rozwiąże za kogoś jego problemów, bo nie o to tutaj chodzi. Jeżeli dana figura decyduje się na konkretną terapię, która przenigdy nie składa się z jednego spotkania, jakkolwiek z ich serii, psycholog funkcjonuje na nich z pacjentem stopniowo.

Każdy problem oraz jego aspekty są odkrywane krok, po kroku. Sporo sytuacji jest dogłębnie analizowanych, to naturalnie dzięki czemu psycholog ma okazję wytłumaczyć, a konsument może gruntownie zrozumieć, z jakiej przyczyny niektóre jego reakcje, czy także zachowania są takie, a nie inne. Wybitnie w wielu przypadkach psychologowie na sesjach terapeutycznych zahaczają o dzieciństwo pacjenta, bo tam właśnie w znacznej większości wypadków ukryta jest tajemnica, którą spowodowana jest aktualna rzeczywistość.

Psychologowie mają własne sposoby, o jakich pacjentom mówią wprost, dzięki jakim mogą oni zmienić swoje zachowania. Różnica polega na tym, że psycholog nie karze, nie wywołuje presji, nie namawia do zmiany zachowania, tylko opisuje za i przeciw, ujawnia kosztowny wyjścia, jakkolwiek decyzja zawsze należy do pacjent, nigdy do psychologa. Taka jest ich rola, pomóc zrozumieć, doradzić, pokazać drogi wyjścia, ale nigdy nie podejmować decyzji za pacjenta.

Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, dużo ludzi może się bać iść na wizytę do psychologa, ze względu na strach przed rozgłosem, że nic mu w życiu nie wychodzi oraz wskutek tego poszedł po pomoc. Duża grupa ludzi myśli, że ujmą dla nich jest coś takiego, jak psycholog Dobry psycholog – V.Nowacka oraz obawiają się opinii publicznej. Powinno się raz na zawsze przerwać ten mit, bo to, że ktoś zdecydował się na wizytę u psychologa, zaświadcza oczywiście, paradoksalnie o jego dojrzałości emocjonalnej. Jeśli dana postać dostrzega, że zdarzają jej się w życiu sytuacje, z jakimi w żaden sposób nie może sobie dać rady, i zaświadcza, że pomoże jej tylko psycholog, to oznacza to aż tyle, że jest ona świadoma siebie, własnych pragnień, a przede wszystkim swoich braków.

Taka postawa jest zdecydowanie poprawniejsza, niż głębokie przekonanie o tym, że inna postać poradzi sobie w każdej sytuacji oraz z uporem maniaka, będzie pokazywała wszystkim, naokoło jaka jest silna oraz zaradna, a w zaciszu własnego domu zacznie płakać, wpadnie w furię bądź nawet depresję, albowiem będzie miała już dosyć pokazywania swojego ja, ukształtowanego przez zakładanie maski. Osoby, jakie decydują się na wizytację u psychologa, absolutnie nie powinny się tego obawiać, albowiem także psychologa obowiązuję tajemnica zawodowa oraz ogólna dyskrecja, dokumentnie tak, jak każdego innego lekarza.