W jaki sposób przygotowywać się do wizyty u ginekologa?

Wiele kobiet obawia się pierwszej wizyty u ginekologa. W czasie badania ginekologicznego konieczne jest rozebranie się – badane są jakkolwiek drogi rodne kobiety, właśnie dlatego także zdjęcie bielizny jest koniecznością i wielokrotnie właśnie to krępuje nas w najwyższym stopniu. Młode kobiety często wybierają się do ginekologa kobiety. To pozwala minimalizować wstyd.

Musimy niemniej jednak uświadomić sobie, że badanie ginekologiczne jest badaniem takim, jak każde inne i nie należy się go obawiać ani wstydzić. Wizytacja u ginekologa na ogół jest rozkoszna. Lekarz stara się, by całe badanie przeprowadzone było w sposób dobry, delikatny, aby było krótkie. Nie powinniśmy przesuwać wizyty w czasie.

Istotne jest, by badać się regularnie. Od tego zależy nasze zdrowie a w przypadku wystąpienia schorzenia istnieje szansa skutecznego oraz zupełnego wyleczenia pacjentki z choroby. Szanse na zupełne wyleczenie zmniejszają się jeżeli badanie prowadzone jest nieregularnie, jeżeli choroba ludzka pozostała zdiagnozowana w późnym, wprawnym jej stadium. Do ginekologa chodzimy w rozmaitych celach. Czasem idziemy tylko po to, aby zdobyć radę na dany temat – żeby dowiedzieć się jakie są możliwości, wypróbuj co proponuje ginekolog. Idąc do ginekologa w żadnym wypadku nie musimy nastawiać się na nieprzyjemne dla niektórych z nas badanie ginekologiczne. Lekarz ginekolog jest też po to, żeby uświadamiać nas, żeby udostępniać porad, tłumaczyć.

Jeśli mamy więc jakieś zapytania czy niepewności musimy udać się do ginekologa i bez żadnego zażenowania pytać o to, co nas ciekawi, co nas intryguje. Lekarz jest po to, żeby rozwiewać wszelakie nasze wątpliwości związane ze zdrowiem, ciążą, antykoncepcją lub profilaktyką. To naturalnie ginekolog jest zawodowcem wykształconym, posiadającym wiedzę na określone tematy. Odpowiedzi na pytania nie powinniśmy poszukiwać na forach internetowych, na jakich wypowiadają się ludzie nieraz niekompetentni. Najodpowiedniejszym źródłem wiedzy na temat dróg rodnych, schorzeń i wszystkiego, co powiązane z naszym zdrowiem, systemem płciowym będzie właśnie lekarz ginekolog. I to do niego powinniśmy zgłaszać się w wypadku wątpliwości i pytań.