Zastosowanie ziół w medycynie

Ile jest sfer medycyny? Całe sporo. Rozpoczynając od kardiologii zajmującej się chorobami serca po psychiatrię zajmującą się schorzeniami umysłu. Z jakiego powodu bez ustanku mało się mówi o takiej dziedzinie, jaką jest ziołolecznictwo? Jest to pewnie związane z brakiem ufności do tej dziedziny, która koncentruje się wyłącznie na „owocach natury”, jakimi są owoce, zioła, zboża i ogólnie przeróżne rośliny. Kiedy boli nas głowa, zęby lub najzwyczajniej w świecie jest nam zimno wielokrotnie sięgamy po różnorodnego rodzaju lekarstwa. Biorąc je nie zastanawiamy się w większości wypadków, z czego są uczynione, zależy nam głównie na działaniu. Drążąc bardziej temat, wolno odnieść wrażenie, iż człowiek coraz mniej zastanawia się nad tym, z jakich składników składa się to, co on sam spożywa.

Wracając do lekarstw, można rzucić w ślepo, że leki powstają w zakładach farmaceutycznych oraz w większości powstają na drodze chemicznych reakcji. Zgadza się. Jednakowoż zapomina się, iż pierwsze farmaceutyki – te najprostsze wywodzą zwłaszcza z produktów roślinnych takich jak zioła, owoce. Kto z nas nie pił melisy? Powtarza się melisa, melisa, jednak nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, co to jest tak ściśle mówiąc ta melisa czy halucynki grzyby. Większość uważa, że to najzwyczajniej w świecie nazwa prywatna tegoż lekarstwa na uspokojenie. Melisa to nic innego jak nazwa zioła, które rośnie na terenie Europy oraz Azji.

Zioła w medycynie od zawsze stanowiły jej ważne ogniwo. Fundamentem do pochłonięcia zioła w celu leczniczym były wcześniejsze kontrole i badania, które stały się podstawą do przyznawania funkcji poszczególnym roślinom leczniczym. Zioła w medycynie stały się ważnym zwrotem w leczeniu ludności, ponieważ są one ogólno dostępne a jeżeli nawet występowałaby ich mała liczba, to zawsze można je uprawiać jak zwykłe rośliny.

Ziołolecznictwo swoje „boom” przeżywało w okresie średniowiecza, kiedy to chrześcijańscy duchowni praktykowali ten typ medycyny jako zgodny z „wolą bożą” i niezakłócający równowagi w świecie. Najpospolitszym wariantem zioła jest rumianek, jakkolwiek mało, kto wie o jego zdrowotnych atrybutach regenerujących skórę. Statystycznie ziołolecznictwo, cieszy się najogromniejszych powodzeniem w państwach Orientu, gdzie kult Buddy jako prekursora życia w zgodzie z przyrodą, przyczynił się do jej rozwoju.