Zdecyduj się na porządne blachy i stal

Blachy są jednym z w największym stopniu kultowych i trwałych typów pokryć dachowych w Polsce. Mimo własnej niezawodności nie są jednak niezniszczalne. Dość częstym kłopotem związanych z ich eksploatacją jest pojawianie się na dachach porostów, mchów i grzybów. Te jednakże z dachów zrealizowanych z blach trapezowych usuwa się zdecydowanie łatwiej aniżeli na przykład z dachówek ceramicznych bądź cementowych. Żeby pozbyć się mchów, porostów i grzybów, wystarczy jedynie spryskać zainfekowaną przez nie powierzchnię specjalistycznym płynem poświęconym do likwidacji tego rodzaju narośli. Po paru dniach trzeba spłukać obumarłe rośliny z dachu wodą. Tego rodzaju przedsięwzięcia wolno wykonywać w pełni samodzielnie. Jednakże w wypadku jakichkolwiek niepewności przyzwoicie jest poprosić o radę producenta, u jakiego zamawiało się blachy. Przy eliminowaniu porostów, trzeba zachować odpowiednie środki ostrożności, ponieważ przeznaczone do tego substancje są wysoce toksyczne i szkodliwie działają na organizm ludzki.

Jednym z zazwyczaj zadawanych producentom pytań w kwestii blach trapezowych jest pytanie o ich dobry sposób montażu i gromadzenia blach w okresie bezpośrednio poprzedzającym zamontowanie ich na dachu – więcej na domenie internetowej żeliwo. Jeśli montaż ma nastąpić od razu po zakupie (w najwyższym stopniu trzy do czterech tygodni od daty wytwórczości), wypada rozciąć opakowanie, w którym znajdują się blachy oraz ustawić je pod nieznacznym skosem, aby umożliwić spływanie przypuszczalnym wodom opadowym.

Jeśli zaś okres pomiędzy produkcją a montażem blach trapezowych ma być dłuższy, wówczas konieczne jest rozcięcie paczki, w której blachy zostały dostarczone przez producenta. Następnie pomiędzy arkuszami należy umieścić listwy dystansowe, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza w opakowaniu. Pod żadnym pozorem nie można kłaść paczki z blachami trapezowymi otwarcie na ziemi, a arkusze wypada magazynować w miejscu pewnym, przewiewnym i suchym, aby nie doprowadzić do zniszczenia blach przez działanie składników środowiskowych.